lt
2020-07-30 į sąrašą

Skaičiuokite žingsnius turiningai – pažintiniai takai Kaune ir aplink Kauną

Ieškantiems idėjų pasivaikščiojimams, siūlome keletą maršrutų – pažintinių takų – Kaune ir aplink Kauną, kurie slepia labai skirtingą, tačiau visais atvejais – įspūdingą gamtos, upių ir vandenų, reljefo ar kraštovaizdžio peizažą.

Nepaslaptis, jog atšilus orams, kelionės pažintiniais takais daugeliui pelnytai tampa vienu populiariausių ir mylimiausių būdų leisti laiką gamtoje. Gražiausiuose, vaizdingiausiuose gamtos kampeliuose įrengti pažintiniai takai gali būti skirti tiek trumpiems, tiek ir ilgiems pasivaikščiojimams, keliautojai čia turi progą pilnavertiškai leisti laiką gryname ore, priartėti prie gamtos, pailsėti.

Pažaislio pažintinis takas

Pažaislio vienuolynas – vienas gražiausių ir įstabiausių baroko stiliaus statinių Šiaurės Rytų Europoje, todėl, išties, apsilankymas jame privalomas visiems.  O kur dar greta ošiančios Kauno marios ir esantis pažintinis takas, kuris įrengtas Petrašiūnų pusiasalyje Kauno marių pakrantėje. Marių krantu ir šlaitais nusidriekęs ir paplūdimį su Pažaislio šilu jungiantis takas gamtos išsiilgusius ėjikus veda per mišką, apsisuka aplink Pažaislio vienuolyno ansamblį, nuveda marių šlaitais per mišką iki pat Kauno jachtklubo. Per šią kelionę pažintiniais takais, Jums atsivers bene gražiausios Kauno marių panoramos, galėsite išmėginti čia įrengtas poilsio vietas. Galime pasufleruoti, jog šis pažintinis takas –  ideali vieta stebėti saulėtekius. Bendras šiame šile esančių takų ilgis yra apie 2 km. Tiesa, puiki vieta apsilankyti - čia veikiantis svetingumo kompleksas "Monte Pacis".
Takas žemėlapyje.

Pazaislio vienuolynas A.Aleksandravicius nuotr.Pažaislio vienuolynas. Nuotr. A. Aleksandravičius.

Jiesios pažintinis takas

Jiesios valstybinis kraštovaizdžio draustinis – tai teritorija Kauno mieste ir Kauno rajone. Draustinyje, kuris apima 447,6 ha. plotą, saugomas Jiesios slėnio kraštovaizdis su įspūdingomis atodangomis ir eroziniais šlaitais, retų rūšių augalais ir gyvūnais. Draustinyje yra įrengta gamtos pažinimo ir pasivaikščiojimo vieta ir apie 2 km. besitęsiantis Jiesios pažintinis takas. Einant šiuo taku atsiveria bent trys atodangos, prie kurių stabtelėjus galima pasigėrėti ne tik Jiesios upės vingiais, bet ir šlaitais, čia esančia augmenija ir atodangomis. Rekomenduojame Jums pasiruošti kameras kvapą gniaužiantiems kadrams ir raginame išlikti budriems ir atsargiems – Jiesios upelio šlaitai išties statūs.
Takas žemėlapyje. 

Jiesios pazintinis takas 1Jiesios šlaitai. Nuotr. Kaunas IN. 

Kamšos draustinio pažintinis takas

Tai – pažintinis takas, esantis Akademijos miestelyje ir besidriekiantis per Kamšos botaninį – zoologinį draustinį. Bendras pažintinio tako ilgis – apie 1,5 km., todėl – tai puikus sprendimas tiems, kas ieško idėjų trumpiems, bet maloniems pasivaikščiojimams. Šiame take įrengti informaciniai stendai – taigi, pasivaikščiojimas bus ne tik naudingas kūnui, bet ir leis praturtinti Jūsų žinias apie vietos augaliją ir gyvūniją. Pažintinį taką galima užbaigti nusileidus laiptais dviračių tako Kaunas – Kačerginė link. Dviratininkams nevertėtų nusiminti – šie laiptai pritaikyti ir Jums, aukštyn ar žemyn laiptais dviračius čia galite užsikelti varantis jį specialiai pritaikyta zona laiptų šoninėje dalyje.
Takas žemėlapyje.

Kamsos draustinio pazintinis takas2Kamšos draustinio pažintinio tako laiptai. Nuotr. Kaunas IN.

Žiegždrių geologinis takas

Takas, prasidedantis netoli Žiegždrių, tęsiasi apie 1,6 km., todėl, kaip ir Kamšos pažintinis takas, pamėgtas keliautojų, kurie prioritetą teikia trumpiems ir patogiems pasivaikščiojimams gryname ore. Tiems, kurie domisi geologija, šis takas – puiki proga išmokti „skaityti“ krašto gelmių istoriją, užrašytą jos plutos sluoksniuose. Pažintinis takas išsiskiria varvinių molių ir konglomeratų atodangomis bei griovomis. Konglomeratas – tai nuo ledynmečio gamtos suformuotas cementas iš kalkių, molio, žvyro ir gargždo. Atodangos ilgis siekia net 400 m., o aukštis – 22 m.  Šiame take Jūsų lauks ir storiausia Kauno marių apylinkėse esanti šimtametė liepa, kurios storis siekia net 4,3 metro.
Takas žemėlapyje.

ziegzdriu takas nuotr. saulius jankauskas Aplink Kauno mariasŽiegždrių geologinis takas. Nuotr. S. Jankauskas.

Kadagių slėnis / Arlaviškių pažintinis takas

Arlaviškių kaime, beveik virš Kauno marių, čia esančio šlaito briauna vingiuoja Arlaviškių pažintinis pėsčiųjų takas. Beveik 1,3 km. besitęsiančiame take rasite ne tik informacinius stendus, bet ir medinius suolelius ir aikšteles. Prieš keletą metų – 2016-aisiais – šis Kadagių slėnio takas išrinktas gražiausiu Lietuvos pažintiniu taku. Čia atsiveria išplatėjusio Nemuno ir Dabintos salos panorama, Ronakalnio atodanga ir net 5 ha ploto unikalus Lietuvoje kadagynas. Kai kurių, beveik šimtmetį skaičiuojančių kadagių aukštis siekia net 12,5 metro.
Takas žemėlapyje.

kadagiu slenis nuotr. saulius jankauskas Aplink Kauno mariasKadagių slėnis. Nuotr. S. Jankauskas.

Dubravos rezervatynė apyrubė

Visas Dubravos apyrubės rezervatas apima net 120 ha ploto teritoriją; čia auga sunkiai į vieno žmogaus glėbį telpančios pušys, viršūnes iškėlusios net į 38 m. aukštį. Apie ketvirtadalį Dubravos apyrubės teritorijos užima pelkė – vaizdingiausia pažintinio tako dalis – liaunais berželiais ir smulkiomis pušelėmis apaugusi bei samanų kupstais išvagota aukštapelkė. Rezervate įrengto pažintinio tako ilgis – 1,9 km., jis nutiestas per įstabiausias Dubravos rezervato vietas. Itin vėjuotomis dienomis, rekomenduojame kelionę į šį pažintinį taką atidėti kitai dienai – jei vėjo greitis siekia 15 m/s, Dubravos rezervate lankytis pavojinga ir draudžiama, nes gali griūti sausi medžiai. Rezervate, taipogi, draudžiama liesti ar iš vietos išjudinti nudžiūvusius medžius ar laipioti ant išvirtusių medžių kamienų, nes taip galite ne tik stipriai pakenkti čia esančiai laukinei gamtai, bet ir susižaloti patys.
Takas žemėlapyje.

dubravos apyrube nuotr. saulius jankauskas Aplink Kauno mariasDubravos rezervatynės apydubrės takas. Nuotr. S. Jankauskas.

Pakalniškių pažintinis takas

Pakalniškių piliakalnis – tai pirmasis Pakalniškių pažintinio tako objektas, pažymintis šio tako pradžią. Takas vingiuoja Kauno marių pakrante ir veda link Pakalniškių įlankos, kur anksčiau buvo Pakalniškių kaimas. Besidomintys gamta ir ieškantys ne tik vietų pasivaikščioti, bet ir norintys praturtinti savo žinias, šiame take gali pamatyti šaltiniuotame šlaite besiformuojančius tufus, daugiau sužinoti apie miško bendriją, pamatyti sufozinius cirkus bei atodangas. Beveik nei 3 km. besitęsiantis Pakalniškių pažintinis takas baigiasi Girionyse. Tačiau šis takas – nėra žiedinis – todėl turėtumėte įvertinti, kad norintieji praeiti visą taką nuo pradžios iki pabaigos, pirmyn atgal, turės nueiti beveik 6 kilometrus.
Takas žemėlapyje.

Pakalniskiu piliakalnis 1Pakalniškių piliakalnis. Nuotr. Kaunas IN.

Laumėnų pažintinis takas

Tai – laukinė trasa mišku, skirta tiems, kurie mėgsta ilgus, aktyvius, intensyvius pasivaikščiojimus, nes kai kuriuose tako atkarpose teks įveikti stačius šlaitus ir griovas. Ši trasa veda pakrante, išmintais takais, pagrindinis orientyras šiame take – Kauno marios. Tačiau, kad tikrai apsaugotumėte save ir nepasiklystumėte, vien Kauno marių šalia nepakaks – trasoje rekomenduojame sekti ženklinimą ant medžių ir kitas čia esančias nuorodas. Bendras trasos ilgis į vieną pusę – beveik 5 km., todėl pasirinkusiems pasivaikščiojimui šį taką, teks nusiteikti ilgesniam laikui gryname ore. Keliautojai šiame take gali mėgautis atsiveriančiais nuostabiomis gamtos panoramomis, Kauno mariomis, Pažaislio vienuolyno peizažu, tolumoje matomais  Pakalniškių bei Vieškūnų piliakalnių kontūrais. Šiame take teka ir Žaisos upelis bei šaltinis, o tai – puiki vieta atsigaivinti šaltu ir, kaip teigiama, stebuklingu šaltinio vandeniu.
Takas žemėlapyje.

Pazintinis takas4
Nuotr. A. Aleksandravičius. 

Šaltinių takas Kačerginėje

Kiek toliau nuo Kauno esančiame Kačerginės miestelyje Jūsų laukia žygis pėsčiomis  natūraliai išmintais takais. Kiekvienas čia gali pasirinkti trasą sau – galite rinktis iš  2,6 km., 3,3 km., 4 km., 4,5 km. arba 5,5 km. trasų, kuriose žingsniuosite šilais bei Nemuno pakrantėmis. Trasose galėsite pailsėti ir atsigerti šaltinio vandens – tokias stoteles, skirtas atsigaivinti, trasose rasite bent tris. Šis šaltinio vanduo – ypatingas, dėl gydomųjų vandens savybių jis naudojamas ir Kačerginėje veikiančioje sanatorija. Trasų takeliai vingiuoja kalvomis, pro gražiausias regyklas, natūralias laukymes, o aukščių skirtumas čia kartais siekia net 56 m. Visose šio pėsčiųjų maršruto atkarpose galima rasti suolelių, informacinių rodyklių, tad žygis laukinėje gamtoje bus ne tik įdomus ir kupinas atradimų, bet ir patogus Jums.
Takas žemėlapyje.

kacergines takas nuotr. saulius jankauskas Aplink Kauno mariasŠaltinių takas. Nuotr. S. Jankauskas.

Kulautuvos sveikatingumo pėsčiųjų takai

Nemuno slėnyje esantis kurortas – Kulautuva – geriausiai galėtų būti apibūdinamas trimis epitetais: pušynas, ramybė ir tarpukario romantika. Pasirinkus vieną iš šešių skirtingų trasų – nuo 2,6 km iki 6 km ilgio. Visi takai yra žiediniai, juos galima apeiti ratu. Pažintiniame take rasite Dievų ir deivių slėnį, su keturiomis čia įrengtomis poilsiavietėmis. Verta atkreipti dėmesį, kad visas  šis maršrutas kalvotas, vingiuoja smėlėtais pušynais, puikiai matosi Nemuno lankos.  Maždaug už pusės kilometro nuo tako pradžios, ant karjero kranto, yra įrengtas paplūdimys, kuris buvo įvertintas Mėlynosios vėliavos ženklu, čia veikia ir vandenlenčių parkas.
Takas žemėlapyje.

kulautuvos takai nuotr. saulius jankauskas Aplink Kauno mariasSveikatingumo pėsčiųjų takas. Nuotr. S. Jankauskas.

Išsiruošę į žygį ar pasivaikščiojimą nepamirškite pasirūpinti patogia ir ilgiems pasivaikščiojimams skirta avalyne bei apranga, į kuprinę įsimeskite ir užkandžių ir geriamojo vandens, kad ilgas trasas įveikti būtų lengviau.

P.S. Nepamirškite gerai pasikrauti ir savo mobiliųjų telefonų baterijų, kad galėtumėte ne tik patys džiaugtis nuostabia Jus supančia gamta, bet ir pasidalinti šiais kadrais su kitais. Pasidalinkite šiomis akimirkomis ir su mumis –  nuotraukas žymėkite #kaunastic!

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis