Net nebuvusieji Kaune jau žino viską apie svarbiausius jo objektus. O ir patys ne kartą apie juos rašėme. Bet ar žinote, kur sutiksite kauniečius, kai jie nori iš tiesų pailsėti ir niekam nieko nebesiekia pristatyti, parodyti ar įrodyti? Įprastai apie tokias vietas garsiai nekalbame, bet šįkart – specialus neturistinių vietų topas tiems, kurie nori iš tiesų atrasti ir pažinti Kauną.
Kas tie perregimi kupolai Kauno parkuose, klausia pirmąkart į mūsų miestą atvykę keliautojai ir poilsiautojai. Ne, tai ne masažo salonai ir ne sulčių barai. Tai – Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos iniciatyva, vasaros skaityklos, sugrįžtančios jau trečią vasarą. Šiemet skaityklos „apsigyveno“ Kalniečių, Dainavos ir Santarvės (Šilainiuose) parkuose. Jose ne tik rasite, ką paskaityti ar pasklaidyti prisėdus ant suolelio ar pledo, bet ir sudalyvausite šokių ar dainavimo pamokose, pasiklausysite pokalbių su rašytojais, o gal ir palinguosite koncerte. Žinoma, visi renginiai skaityklose ir prie jų – nemokami.
Bibliotekos nuotr.
Juk žinojote, kad jusų miesto bibliotekos abonementas galioja visoje Lietuvoje? Net jei dar neturite žalios kortelės, ar atvykote į Kauną iš užsienio, vis tiek esate laukiami šiose kultūros įstaigose. Pati naujausia ne tik Kaune, bet ir visame regione yra neseniai renovuota Ąžuolyno biblioteka. Vaiskus jos interjeras, pripildytas augalų ir patogių baldų, kviečia užsisėdėti su išsirinkta knyga, o renginių kalendorius – čia leisti ir vakarus. Bibliotekoje veikia net išradimų ervė, vyksta siuvimo ir robotikos užsiėmimai, meditacijos…
Bibliotekos nuotr.
Neįmanoma nepastebėti, kad Kauno gyventojai – sportiškos, atletiškos asmenybės. Nesvarbu, kokiai profesijai atstovauja kaunietis, jis mankštinasi, bėgioja, rieda dviračiu, apsieina su kamuoliu ar kitaip treniruoja kūną ir sielą. Kad judėti iš tiesų galėtų kiekvienas, mieste veikia speciali nemokamų treniruočių programa „Judėk sveikai“. Neįtikėtina, kiek profesionalų vedamų skirtingų treniruočių įvairiose miesto vietose, įskaitant parkus, galite išbandyti jos dėka. O jei sportuoti mėgstate savo laiku, vis tiek turim „vietinį“ patarimą. Nemuno saloje ir Santakos parke galite pasiskolinti sportinio inventoriaus. Už dyką.
Matote, Kaune sportuoja visi! „Judėk sveikai“ nuotr.
Visi gudrūs nueiti į renginį arenoje, klube ar teatre. Bet šokiai, koncertas ar kino seansas… kieme? Ar bent žinotumėte, kuriame iš tūkstančių miesto kiemų ieškoti veiksmo? Per karantiną užgimusi idėja „Kultūra į kiemus“ skirta visų pirma tų kiemų gyventojams – kultūros ciklas užsuka į visus Kauno rajonus, o pasikviečia renginius patys bendruomeniškiausi. Bet apsilankyti šiuose renginiuose gali kiekvienas – kartu tai ir puiki proga atrasti Dainavą, Aleksotą ar Gričiupį. Šių metų sezonas – nuo rugpjūčio 19 dienos.
Martyno Plepio nuotr.
Čia prie duonos vinguriuoja eilė, o kvpanios žolelės – ne atvežtos tūkstančius kilometrų, o užaugintos čia pat. Kalbame apie šeštadieniais Senamiesčio atmosferą kelioms valandoms pakeičiantį ūkininkų turgų, veikiantį vieno garsiausių gatvės meno darbų Kaune, „Senelis išminčius“, paunksnėje. Taip pat gardėsių mėgėjai vertina Žaliakalnio ir Šilainių bei Centrinį turgų, veikiantį „Urmo“ prekybos miestelyje. Nepamirškite, visi jie – vyturiams!
Turgaus ieškokite prie štai šio senelio. A. Aleksandravičiaus nuotr.
Užkietėję turistai tegu tenkinasi greitu maistu, o jūs, mieli draugai, Kaune galite papietauti troleibuse, priparkuotame Vilijampolėje („14 stotelė“), su vaizdu į Prisikėlimo baziliką („Kuhne“) ar Kauno pilį (Brastos skveras), autentišku interjeru garsėjančioje senoje valgykloje Laisvės alėjoje… na, o vegetarai ar sveiko maisto ieškotojai dieną veržiasi į pačiame centre esančią, bet „už akių“ nekliūvančią „Žalią pupą“ ar legendinę „Vilties“ vaistinės arbatinę (skaitykite apie ją čia).
Brastos skvero nuotr.
Laisvės alėjoje ir Vilniaus gatvėje pilna triukšmingų barų, bet kartais ieškant tikrojo miesto gaudesio verta pasukti į siauresnes šalutines gatves ar nužingsniuoti į kitą miesto dalį. Pačiame centre, A. Mickevičiaus gatvėje, vijokliais apaugusio mėlyno namo kieme vasarą renkasi tie, kurie žiemą spraudžiasi į tą patį namelį. „Vingiu Dubingiu“ pilsto apynių gėrimus iš Lietuvos ir artimojo užsienio, o už sienos veikia nedidelis knygynėlis.
Dar viena iš pirmo žvilgsnio slapta terasa – „Olimpas“, esantis vieno seniausių centro namų V. Putvinskio gatvėje kieme. Čia iš tiesų yra aukuras ir fakelas… Taip pat – kitur Kaune negrojančių įdomių muzikantų koncertai. Visiška autentika, visai kaip ant geležinkelio bėgių, buvusiame stoties viršininko name įsikūręs „O kodėl ne?“, kur muzika, stand up’as, šiuolaikinis menas ir tatuiruočių mašinėlės burzgia vienu ritmu.
„Vingiu Dubingiu“ nuotr.
Visi yra bent jau girdėję „Art deco muziejų“ ir „Amsterdamo mokyklos muziejų“, siūlančius patyrimines ekskursijas ir skinančius didžiausius įvertinimus. Bet Kaune pilna ir mažiau žinomų, retai reklamuojamų, senokai remontuotų (yra puikių išimčių), bet užtat labai autentiškų muziejėlių. Tai butai ir namai, kuriuose kadaise gyveno rašytojai, muzikai, menininkai. Juose – ne tik senoviniai baldai ir knygos, meno kūriniai, bet ir daugybė istorijų, kurias saugo bendrauti mėgstantys muziejininkai. Mums labai patinka kompozitoriaus Juozo Gruodžio vila, Galaunių namai, Vaižganto butukas… Ir daug kitų.
Vaižganto butą-muziejų rasite visai prie pat Rotušės aikštės. Donato Stankevičiaus nuotr.
Lampėdžių paplūdimys, turistų iš užsienio mėgiamas muziejus „Atominis bunkeris“, ypatingi senoviniai „pusiniai“ Vilijampolės namukai, Kauno modernizmas, neįžengiama J. Mačiūno aikštė, Mahatma Gandžio skulptūra, karo technikos ekspozicija VI forte… Ne, tai ne kokios ekskursijos maršrutas. Tai troleibuso nr. 7 trajektorija. Taip, puikiausia pažintis su Kaunu – už bilietėlio kainą. Ar jau įdomu, kokių atradimų siūlo kiti troleibusai ir autobusai? Įlipkite ir sužinosite.
Kiekviena Kauno fašionista žino, kad geriausias kuistukas – M. Daukšos gatvėje, greta gardžias kavas ir kepinius siūlančio „Kiro“, esanti „Humana“. Toje pačioje gatvėje rasite ir dar išskirtinesnę dėvėtų rūbų ir aksesuarų parduotuvėlę „Vintažerija“, kurioje veikia ir kavinė. Tik jūsų diplomatiškumas lems, ar sužinosite daugiau adresų – susipažinti su miesto stileivomis galite tame pačiame „Kire“ ar aukščiau esančiame paragrafe nurodytose vietose. Žinoma, tokie dalykai, kaip Kaune sukurti krepšiai „kARTu“ ar „Geda Pelėda“, prieinama ir internetu.
„Kiro“ desertai – prieš ar po shopping'o. Kavinės nuotr.
Daugiau vietinių vertinamų Kauno paslapčių sužinosite ir užsukę į „Kaunas IN“ turizmo informacijos centrą (Laisvės al. 36). Tereikia paklausti.