lt
2018-10-22 į sąrašą

Lietuvos banko rūmai Kaune plačiai atvers duris

Didžiausia iki šiol atvirų durų diena tarpukarį menančiame pastate – spalio 27 d.

Ar norėtumėt nors vienai dienai nusikelti į tarpukario Lietuvą ir savo akimis išvysti, kaip tais laikais dirbo bankai?  Jei taip, spalio 27 dieną, šeštadienį, būtinai atvykite į išskirtinę Atvirų durų dieną Lietuvos banko Kauno rūmuose, esančiuose Maironio g. 25.

Mykolo Songailos projektuotas pastatas savo duris atvėrė 1929 metais.  Monumentalios formos ir prabanga tviskantis interjeras liudija, kokių šviesių ambicijų turėjo Pirmoji Respublika. Šeštadienį užsykę į rūmus išvysite  3 tonas sveriančias „Milners“ firmos seifines saugyklų duris su pakeliamu tilteliu, erdvią banko operacijų salę ir ją puošiančias marmurines kolonas, buvusią Lietuvos banko tarybos ir valdybos posėdžių salę, kurioje tebestovi banko logotipais puošti krėslai ir istorinis stalas, seniausią Kaune veikiantį liftą, biblioteką, kurioje pirmasis Lietuvos Vyriausybės vadovas Augustinas Voldemaras buvo sukaupęs didžiulę kolekciją knygų, bei jo darbo kabinetą su 8 m aukščio kupolu, puoštu gėlių piešiniais.

43826585 10213041333888290 4970525790069325824 n

Plakato autorius - Pijus Burakas

Šis renginys skiriamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, todėl įsijausti į tarpukario dvasią Lietuvos bankas kvies ne tik savo darbuotojus, tačiau ir visus lankytojus, kurie, atvykę su tarpukarį menančiais drabužiais, bus apdovanoti specialiais prizais.  Taip pat ste kviečiami į spektaklius, diskusijas, filmų peržiūras, o vaikų lauks specialiai jiems skirta erdvė.

Atvirų durų Lietuvos banke programa 

Operacijų salė

10.30 val., 11.30 val., 12.30 val. 13.30 val. ir 14.30 val.

Teatralizuotas pasirodymas „Prieš šimtą metų: kaip kūrėsi  Lietuvos bankas“
Specialiai atvirų durų dienos renginiui sukurtas mimų spektaklis apie tai, kaip prieš kone šimtą metų kūrėsi Lietuvos bankas, kaip vyko pastato statybos. Vaid. Rita Mečilauskaitė, Marius Sekmokas, Gintaras Vidmantas, Laimis Brilingas. Tai unikali nebyliojo kino ir teatro sintezė.

10.30 val., 11 val., 12 val., 12.30 val. 13.30 val., 14.00 val.
Ekskursijos su gidu (būtina registracija).

Filmų salė

10.30 val. Videofilmas „Pinigai Lietuvoje 1914 – 1945 m.“
11.45 val. Viktorina
12.30 val. Videofilmas „Iš lito istorijos: monetos“, rež. Rimtautas Šilinis
13.45 val. Viktorina 14.30 val. Videofilmas „Iš lito istorijos: banknotai“, rež. Rimtautas Šilinis

Diskusijų salė

11.00 val.
Diskusija „Kaunas ir Lietuvos bankas – prieš 100 metų ir dabar“

Diskusijoje dalyvauja istorikai prof. Egidijus Aleksandravičius, dr. Vaidas Petrulis,  dr. Kastytis Antanaitis, menotyrininkė  dr. Jūratė Tutlytė. Moderuoja Pinigų muziejaus direktorius Vidmantas Laurinavičius. Lietuvos banko vieta Laikinosios sostinės politiniame, ekonominiame ir kultūriniame gyvenime Lietuvos banko rūmai – šalies architektūros ir kultūros paminklas Ateities vizijos: rūmų išsaugojimo, įveiklinimo ir panaudojimo kultūros poreikiams galimybės

13.30 val.
Diskusija „Centrinis bankas ir nacionalinė pinigų sistema atkurtoje Lietuvoje: tradicijų paieškos“

Diskusijoje dalyvauja Raimundas Spruntulis, Lietuvos banko Inkasacijos departamento, Kasos departamento direktorius 1990–1996 m., Rytis Valantinas, dailininkas, kūręs pirmųjų litų projektus, Romualdas Visokavičius, Lietuvos banko valdybos pirmininkas 1993 m. Moderuoja muziejaus direktorius Vidmantas Laurinavičius. Lietuvos banko įsteigimas ir pinigų gamybos galimybių paieškos Pirmieji pinigų kūrimo žingsniai Pinigų transportavimo, saugojimo ir paskirstymo paslaptys Nacionalinės pinigų sistemos sukūrimas ir įtvirtinimas

Vaikų erdvė

12:00 val., 14:00 val.
Teatro „Teatriukas“ spektaklis, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui „ŽALIA GYVA“.

Vaidina aktoriai Dalia Mikoliūnaitė, Žilvinas Ramanauskas. Režisierė Agnė Sunklodaitė, scenografė Giedrė Brazytė.

Žalia gyva – senas vaikų žaidimas. Jį žaidė pokario vaikai – bet kuriuo momentu vaikas galėjo ištarti “ žalia gyva“ ir draugas turėjo parodyti prie savo kūno glaudžiamą žalią, gyvą lapą, gėlės žiedą ar pan. Žiemą tai buvo nelengva užduotis! Aktorių trupė, pasitelkusi nuotraukas, literatūrinę medžiagą, gyvus prisiminimus sudėliojo scenarijų, kurio veikėjai – įvairių tautybių, įvairių laikotarpių mažieji gyventojai. O istorijos – pačios įvairiausios – ir labai linksmos, ir liūdnos, ir sukrečiančios – tokios, kokia ir visos Lietuvos istorija. Tai – tarsi gyva istorijos pamoka.

Lietuvos banko inf.
Titulinė nuotr. - Manto Matulionio.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis