lt
2018-07-04 į sąrašą

Liepos 6-oji Kaune. Kas, kur, kada?

Valstybės dieną siūlome leisti muziejuose, ekskursijose, koncertuose, ant piliakalnių ar... Kauno mariose.

Valstybės diena arba Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena Lietuvoje tradiciškai pradedama minėti dar išvakarėse. Ne išimtis ir šie metai – Kauno pilies kieme liepos 5-ąją vyks skulptūros „Laisvės karys“, daugelio vadinamos tiesiog Vyčiu, atidengimo ceremonija, kuri ir taps skambiu Valstybės dienos minėjimo startu. O kas toliau?

Iškart po Vyčio atidengimo (ceremonijos pradžia – 18:30 val.) Kauno pilies lomoje vyks XVII Tarptautinio festivalio „Operetė Kauno pilyje“ koncertas „Pilies muzika“. Koncerto, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo 100-čiui, programoje: lietuvių kompozitorių sceninės muzikos – operų, operečių, miuziklų – arijos, duetai, šokiai, taip pat originalios ir liaudies dainos. Su Lietuvos atlikėjais pasirodys ir svečiai iš užsienio. 

AA 2017 09 28 007

Šioje nuotraukoje „Laisvės kario“ dar nėra! A. Aleksandravičiaus nuotr.

Tą pat vakarą, 20 val., Nemuno saloje prasidės neregėto masto šventė „Su laisvės vėju“ – liepos 5–8 d. rytais ir vakarais miesto padangę užtvindys šimtas spalvingų kupolų. Iš Nemuno salos kilsiantys oreiviai ne tik džiugins kauniečių ir apylinkių žmonių akis – bus siekiama dviejų Lietuvos rekordų. Vienas jų – didžiausias į orą pakilusių karšto oro balionų skaičius – tarsi savaime suprantamas, užtat kitas – liepos 6-osios pavakarę numatomas skrydis su 100 metrų ilgio vėliava – pareikalaus didelių piloto Vytauto Samarino pastangų ir meistriškumo. Liepos 6-osios pavakarę trispalvę virš Kauno išskleis ir akrobatinių skrydžių grupė ANBO. 

Liepos 6-ąją nuo 10 val. ryto jau trečią kartą vyks nemokamų ekskursijų festivalis „L6“.  Jo paviljonas kauniečių ir miesto svečių lauks pačioje Laisvės alėjos pabaigoje – sankryžoje su Savanorių prospektu ir Vilniaus gatvėmis.  Festivalyje galėsite išbandyti koncentruotas (45 min. trukmės) – trumpąsias ekskursijas apie ypatingus architektūriniu ir istoriniu požiūriu pastatus, esančius modernistinio Kauno centrinėje dalyje. Pirmą kartą „iš vidaus“ bus lankoma garsaus Pirmos Respublikos architekto Antano Jokimo suprojektuota Jono Jablonskio gimnazija. Kiti festivalio gidai kvies į temines ekskursijas – pavyzdžiui, galėsite apsilankyti tose vietose, kur Pirmosios Respublikos laikų menininkai sukūrė istorinius Kauno peizažus ar sužinoti apie Kauno roko muzikos sceną jos klestėjimo laikais – prieš 30 metų. Ekskursijos nemokamos, be išankstinės registracijos. Daugiau apie „L6“ skaitykite čia.

36580720 669447340054605 3122504845542555648 n

Istorinės LR Prezidentūros muziejininkai Valstybės dieną, kviečia pasikalbėti apie Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) sėkmes ir nesėkmės, pasiekimus ir praradimus. Simbolinį 1 Eur kainuojantį muziejaus bilietą įsigiję lankytojai galės dalyvauti vienoje iš siūlomų tematinių ekskursijų (jei norėsite, su tuo pačiu bilietu galima dalyvauti ir visose keturiose ekskursijose): „Lietuva ir jos kodai valstybės simboliuose“, „Lietuvos teritorija: diplomatinės ir karinės sėkmės bei nesėkmės“, „Lietuvos inteligentija kultūros ir švietimo baruose“ ir „Lietuvos sporto ir aviacijos pasiekimai“.

Norintys savarankiškai patyrinėti muziejų už tą patį simbolinį mokestį kviečiami apžiūrėti nuolatinę ekspoziciją apie Pirmosios Lietuvos Respublikos prezidentus ir prezidento instituciją, parodas „100 reikšmingiausių Pirmosios Lietuvos Respublikos įvykių“ ir „Ypatinga dovana Lietuvai“, o taip pat parodą „Pirmoji Lietuvos Respublika (1918–1940 m.): didieji pasiekimai“, veikiančią muziejaus sodelyje. Liepos 6-ąją muziejus dirbs nuo 11 iki 17 val., detalesnę informaciją rasite čia.

Penktadienį, šventinę dieną, dirbs ir kiti Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus skyriai – pats muziejus, M. Žilinsko dailės galerija, Kauno paveikslų galerija, A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus ir Velnių muziejus, A. ir P. Galaunių namai, M. Rakauskaitės ir L. Truikio memorialinis muziejus, J. Zikaro memorialinis muziejus.

Savo duris penktadienį 12–16 val. nemokamai atvers visi Kauno muziejaus skyriai – Kauno rotušė, Kauno pilis, Tautinės muzikos skyrius, M. ir K. Petrauskų skyrius ir J. Gruodžio skyrius. Apie visas šiuo metu veikiančias parodas ir nuolatines ekspozicijas pasakoja neseniai atnaujintas muziejaus tinklapis.  

AA TIC 012

A. Aleksandravičiaus nuotr.

12 val. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje galėsite pasiklausyti šventinio Kauno Kariliono varpų muzikos koncerto. Valstybės dienos proga karilionininkė Austėja Staniunaitytė atliks ypatingą programą, kurioje skambės lietuvių liaudies kūriniai, J. Naujalio, Č. Sasnausko, G. Savinienės ir B. Dvariono kūryba. Koncerto klausytojai išgirs garsiausius lietuviškos patriotinės muzikos kūrinius, tarp kurių – „Lietuva brangi“, „Lietuviais mes esame gimę“, „Kur bėga Šešupė“ ir kiti. 

Švęsti Mindaugo karūnavimo dieną penktadienį siūlo ir Perkūno namas, esantis Senamiestyje. Vidurdienį pirklienė atvers gotikinio pastato duris ir papasakos apie pirklių gyvenimą Kaune XV – XVI a., vėliau jūsų lauks išbandymas „Ar išgyventum viduramžiais?“. Nuo trečios popiet – istorinių šokių pamoka. Taip pat galėsite pasigrožėti Kauno panorama nuo Jėzuitų vienuolyno apžvalgos terasos. Vietų skaičius Perkūno name ribotas, todėl pirklienė kviečia registruotis. 

Viso pasaulio lietuviai Liepos 6 d. 21 val. Lietuvos laiku giedos Tautišką giesmę. Turbūt daugiausiai kauniečių susirinks Kauno pilies lomoje, kurioje himnu pradės antrąjį festivalio „Operetė Kauno pilyje“ vakarą. Jo metu bus rodoma lietuviška opera „Radvila Perkūnas“. 

Kartu svarbiausias Valstybės dienos valandas praleisti kviečia Kauno šv. Jono Pauliaus II bendruomenė bei Šilainių bendruomenės centras. 18:30 val. Kauno šv. Jono Pauliaus II parapijoje bus laikomos Šv. Mišios už Tėvynę ir visus lietuvius, 19:30 val. prasidės šventinis  koncertas, o 21 val. bus giedamas himnas.

Tautiška giesmė bus giedama net Kauno mariose – jau nuo 20 val. įlankoje tarp Pažaislio vienuolyno ir Kauno Jachtklubo rikiuosis buriuotojai ir jų šeimos. Jei turite jachtą, privalote prisijungti!

Valstybės dienos proga galite aplankyti ir du Kaune esančius piliakalnius, ant kurių vyks ciklo „Minčių piliakalniai“ renginiai. Nuo 15 valandos ant Eigulių piliakalnio vyks pasikalbėjimai apie Valstybės dieną, Kauną, Eigulių piliakalnį; koncertuos folklore ansamblis „Jotija“. 20 val. prasidės renginys ant Jiesios piliakalnio, dar vadinamo Napoleono kalnu. Čia jus pasitiks Voltižierių kuopa ir Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių 2-oji rinktinė, koncertuos Kauno kultūros centro „Tautos namai“ folkloro ansamblis „Gadula“ ir sutartinių giedotojų grupė „Sasutalas“. 21 val. visi kartu giedosi te Tautišką giesmę. Ciklo „Minčių piliakalniai“ organizatoriai siūlo, jei turite, su savimi pasiimti sulankstomą kėdutę, kad laiką leisti būtų patogiau. 

Linkime puikios Valstybės dienos Kaune! Primename, kad Liepos 6-ąją po šventinį miestą miesto autobusais ir troleibusais galėsite keliauti nemokamai. Šventinį penktadienį viešasis transportas važiuos pagal sekmadienio eismo tvarkaraščius.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis