lt
2019-08-22 į sąrašą

Kauno kariliono muzikos festivalis sujungs vasarą ir rudenį

Vienas iš pagrindinių festivalio akcentų – ypatingas vakarinis koncertas, vyksiantis rugpjūčio 31 d., atskleisiantis karilioną dar vienu, netikėtu kampu: dialoge su mušamuoju instrumentu vibrafonu.

Kauno karilionas – neatsiejama miesto ritmo dalis, savo varpų taktu diktuojanti miestiečių ir miesto svečių nuotaiką nuo tarpukario. Trečiasis tarptautinis Kauno kariliono muzikos festivalis, rengiamas Kauno menininkų namų ir šiemet vyksiantis paskutinįjį vasaros savaitgalį, rugpjūčio 31 d. – rugsėjo 1 d. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje (K. Donelaičio g. 64), kviečia pasinerti į šio unikalaus instrumento pasakojamas muzikines istorijas ir mėgautis tarptautine, įvairialype festivalio programa.

Karilionas (pranc. carillon) dažnai vadinamas vienu demokratiškiausių instrumentų pasaulyje, kadangi jo koncertai vyksta atvirose erdvėse, o atliekama muzika gali mėgautis visi miesto gyventojai. Šis instrumentas – chromatiškai suderintų varpų komplektas, galintis stebinti netikėtomis variacijomis. Kariliono klestėjimo ištakos – Vakarų Europoje: Olandijoje, Belgijoje ir Šiaurės Prancūzijoje, kur centrinėse aikštėse bokštuose įkurdintų varpų gausmas miestų gyventojus kviesdavo į mišias bei įspėdavo apie artėjančius įvykius. Kauno karilionas skamba nuo 1937 m. – Mechelene (Belgija) varpų liejykloje išlietas modernus karilionas buvo užsakytas gen. Vlado Nagevičiaus ir kompozitoriaus Juozo Tallet-Kelpšos iniciatyva. Šiandien Kauno karilionas turi 49 varpus bei atnaujintą klaviatūrą, o didžiausias kariliono varpas „Kaunas“ – Valdo ir Almos Adamkų dovana.

Praėjusiais metais festivalis sukvietė gausų būrį atlikėjų iš JAV, Danijos, Lenkijos ir Lietuvos, klausytojus džiuginusių plačiu kūrinių spektru – nuo baroko iki elektronikos, „Amelijos iš Monmartro“ ir F. Šopeno kūrinių. Šiemet festivalio programa, kuruojama Kauno miesto karilionininkų Juliaus Vilnonio ir Austėjos Staniunaitytės-Proietta, tęsia šią liniją ir pristato karilionininkes iš Lenkijos ir Ukrainos – Anną Kasprzycką bei Iryną Riabchun – šalia miestiečiams puikiai pažįstamų J.Vilnonio ir Stanislovo Žilevičiaus.

2 Vytauto Paplausko nuotr.

Vytauto Paplausko nuotr.

„Miestiečiams jau pažįstamas tarptautinis Kauno kariliono muzikos festivalis tampa įpusėto kariliono muzikos koncertų ciklo kulminacija. Per metus organizuojame daugiau nei 30 koncertų sekmadieniais ir švenčių bei atmintinomis dienomis, programą atlieka ilgamečiai Kauno karilionininkai. Džiaugiamės tarptautinio kariliono muzikos festivalio metu sutraukdami ir profesionalus, ir šio instrumento entuziastus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio, galinčius pristatyti ir pažinti itin platų kariliono galimybių spektrą“, –teigia Kauno menininkų namų vadovė Rūta Stepanovaitė.

Karilionininkų parengtose programose skambės legendinių kompozitorių J. S. Bacho, L. van Beethoven, G. F. Handel, F. Chopin ir kitų kūrėjų muzikos interpretacijos varpams, taip pat – tango muzikos meistro A. Piazzola ir amerikiečių grando P. Glass kūriniai. Kaip ir pastaraisiais metais, koncertų publika turės galimybę pamatyti tai, kas paprastai lieka nematoma: aikštėje įrengtas ekranas tiesiogiai transliuos bokšto viršūnėje varpais skambinančius karilionininkus.

Vienas iš pagrindinių festivalio akcentų – ypatingas vakarinis koncertas, vyksiantis rugpjūčio 31 d. 21 val., atskleisiantis karilioną dar vienu, netikėtu kampu: dialoge su mušamuoju instrumentu vibrafonu. Vibrafono garsai, skambinami Mariaus Šinkūno, susipins su varpų muzika, atliekama kitų festivalio dalyvių – A. Kasprzyckos, I. Riabchun, J. Vilnonio ir S. Žilevičiaus, o Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokštą nuspalvins šviesų programa. Vakaro programoje malonių atradimų sau sutiks kiekvienas – nuo „Disney“ ir Hario Poterio filmų melodijų iki roko grandų „Led Zeppelin“.

Festivalio partneriai Vytauto Didžiojo karo muziejus ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus savaitgalį taip pat kvies į kūrybingas edukacines programas, džiuginsiančias tiek mažiausius, tiek vyresnius festivalio svečius. Taip pat veiks Kauno menininkų namų kultūros informacijos centras, miestiečius ir miesto svečius supažindinsiantis su plačiu Kauno (ir ne tik) kultūros lauku.

Festivalio renginiai nemokami.

Pilna festivalio programa bus skelbiama Kauno menininkų namų „Facebook“ paskyroje bei interneto svetainėje www.kmn.lt.

KMN inf.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis