Net įprastas kelias iš namų į darbą ar mokymo įstaigą gali pražysti netikėtomis spalvomis. Tereikia pakelti galvą, ištempti ausis ar pasukti ne kairėn, o dešinėn. Galbūt patekę į mintinai žinomo pastato vidinį kiemą pasijusite lyg svetimame mieste, o gal atrasite nelankytą akligatvį, kupiną istorinių paslapčių? Kasdien vis naują Kauno miesto veidą pažinti kviečia „It’s Kaunastic“ iliustruotų maršrutų serija. Prieš penkerius metus debiutavusią nemokamų žemėlapių idėją nuo šių metų papildo ir skaitmeninės jų versijos, leidžiančios visas Kauno patirtis sutalpinti tiesiog į mobilųjį telefoną.
Nuotr. K. Štreimikis
Žodis „kaunastic“ daugeliui galbūt jau girdėtas ar matytas – jis socialiniuose tinkluose naudojamas apibūdinti tą ypatingą jausmą, apimantį tyrinėjant Kauną. Tai balansas tarp nostalgijos ir šiuolaikiškumo, praeities ir ateities, jaukumo ir didmiestiškumo, žemiškumo ir efektingumo.
Kaunastiškos emocijos neatsiejamos nuo nuostabos, laukiančios už kiekvieno kampo. Architektūros mylėtojai, gatvės meno gerbėjai, gastronominių patirčių medžiotojai, šeimos su mažais vaikais, gamtos entuziastai, istorijos tyrinėtojai – visų Kaune laukia šis tas netikėto. Juk „It’s Kaunastic“ teminių žemėlapių sąraše – jau beveik trys dešimtys maršrutų. Tai, kas prasidėjo nuo margaspalvio miesto žemėlapio, skirto svečiams iš užsienio, per ilgą laiką išsitęsė iki detalių Kauno mikrorajonų, pastatų, sienų, tvirtovės paveldo tyrinėjimų.
Nuotr. A. Bulota
Bendradarbiavimo svarba
Kiekvienas naujas „It’s Kaunastic“ maršrutas – vis naujas tandemas tarp Kauno įvaizdžiu ir turizmu besirūpinančios agentūros „Kaunas IN“ ir vis kitą Kauno sluoksnį geriausiai pažįstančių žmonių. Štai pasakojimą apie Kauno fortus ir tai, kas plyti tarp jų, rengti padėjo Kauno tvirtovės parko specialistai, o apie Vilijampolės litvakus daugybę faktų pažėrė gidė Asia Gutermanaitė. „Čempionų miestas“, kviečiantis patyrinėti įvairiausių sporto šakų Kaune istoriją ir pasiekimus, nebūtų toks turtingas be krepšinio klubo „Žalgiris“ kolektyvo pagalbos.
Nuotr. UAB Buro LT
Maršrutą „Po Kauną su diplomatu“, dedikuotą tarpukariui ir laikinosios sostinės diplomatiniam korpusui, įkvėpė Užsienio reikalų ministerijos dėmesys Kaunui, o „Piligriminis Kaunas“ – tai draugystės su Jono Pauliaus II piligrimų centru rezultatas. Beje, siekiant pristatyti Kauną kaip daugiakultūrį miestą pastarajame žemėlapyje pristatomi įvairių konfesijų maldos namai. 2021 m. gegužės pabaigoje išleistas „It’s Kaunastic“ maršrutų šeimynos narys – literatūriškasis „Kaunas tarp eilučių“. Debiutinei Kauno literatūros savaitei dedikuotas maršrutas – tai ne tik žymių rašytojų gimimo, gyvenimo, darbo vietos Kaune, bet ir jaukiausios vietos skaitymui, miesto knygynai ir… tarp objektų vis įsiterpiantys poezijos posmai. Nuo Motiejaus Valančiaus iki Kęstučio Navako – šiame žemėlapyje Kaunas atsiskleidžia tarsi knyga, kurios paskutinis sakinys niekuomet nebus parašytas.
Savo gyvenimus gyvenantys pasakojimai
Ypatingos sėkmės vos debiutavęs prieš ketverius metus susilaukė maršrutas „Sugiharos keliu“. Šis žemėlapis – tai iliustruota istorija apie asmenybę, pakeitusią tūkstančių žmonių likimus, įsirėžusią į Japonijos, Lietuvos, Izraelio ir pasaulio istoriją, didvyrį ir herojų – Chiune Sugiharą. Kartu su Nyderlandų diplomatu Janu Zwartendijku jis išdavė tūkstančius vizų žydams – atliko žygdarbį, kuris atnešė pasaulinį pripažinimą ir begalinę žmonių padėką. Nuo Japonijos konsulato iki naujausių Sugiharai skirtų akcentų Kaune – šis maršrutas pelnė apdovanojimą pačioje Japonijoje, yra išverstas į gimtąją Sugiharos kalbą, be to, yra išleistas ir „dvigubas“ japoniškų patirčių Kauno ir Vilniaus žemėlapis. Istoriją apie Sugiharą tęsia ne tik žydų paveldui Kaune skirtas maršrutas, bet ir detalesni pasakojimai apie Zwartendijko ir kitų diplomatų žygdarbius Kaune.
Nuotr. UAB Buro LT
Bene graibstomiausias žemėlapis – „Sienografo užrašai“. Kaunastiškieji sienografai – dar vienas naujas žodis patirčių žodyne. Tai tie keliautojai, kurių kameros krypsta į sienas, tvoras ir kitus paviršius, marginamus gatvės menininkų. Dešimtys įvairiais laikotarpiais sukurtų darbų tilpo į sienografų maršrutą, nuolat atnaujinamą – juk Kauno savivaldybė mielai palaiko estetiškas menininkų iniciatyvas, ypatingą dėmesį šiam menui skiria ir projektas „Kaunas – Europos Kultūros sostinė 2022“. Itin populiarus ir tokia pat stilistika iliustruotas (aut. Tadas Bujanauskas) „Modernisto gidas“ – susižavėjimas juo auga proporcingai artėjant Kauno miesto paraiškos patekti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įvertinimo datai.
Nuotr. VšĮ Kaunas IN
Dėmesys ne tik centrui ir senamiesčiui
Daugelio miestų oficialūs gidai siekia pristatyti tai, kas gražiausia, efektingiausia, pritraukia daugiausiai dėmesio. Žinoma, „It’s Kaunastic“ giduose pasakojamos ir Kauno rotušės, Kauno pilies, Soboro, kitų miesto simbolių istorijos. Visgi vienas šios serijos tikslų – miesto užkaboriai, nefasadiniai nuotykiai, tai, kas vyksta už centro ribų. Jau išleistam gidui po Žaliakalnį jau šią vasarą atsiras kompanija – pasivaikščiojimai po Aleksoto ir Šilainių mikrorajonus. Taip pat įvairiuose maršrutuose gausu įdomių vietų Šančiuose, Vilijampolėje ir kitose spalvingose, bet miesto svečių ir pačių miestiečių ne taip dažnai aplankomose miesto dalyse.
Ir tradiciniams vaikštinėtojams, ir negalintiems be telefono
Nors skiriasi istorijos, požiūrio kampai, herojai ir objektai, visi „It’s Kaunastic“ žemėlapiai turi vienijantį leitmotyvą. Tai – itin patogus kvadratinis formatas, tad A2 ar A3 formato leidinius lietuvių, anglų, rusų, hebrajų ir kitomis kalbomis smagu ne tik pasiimti „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre (Rotušės a. 15, Kaunas) bei turizmui draugiškose vietose ir nešiotis po miestą, bet ir kolekcionuoti.
Nuotr. VšĮ Kaunas IN
O siekiantys mažinti vartojimą ir daiktų kiekį keliautojai kviečiami į svetainę www.kaunastika.lt, kur Kauno žemėlapyje patalpintos skaitmeninės maršrutų versijos. Tai itin patogu ir iš anksto planuojant viešnagę Kaune, ir jau esant čia – „Kaunastika“ pritaikyta tiek kompiuterio ekranui, tiek mobiliajam telefonui.