lt
2019-09-13 į sąrašą

Europos paveldo dienų proga – dėmesys Hanzos istorijai Kaune

„Hanzos pirklio istorija“ – taip pavadintas naujasis teminis pasivaikščiojimų maršrutas ir jį lydintis žemėlapis.

Rugsėjo 20-22 d. visas kontinentas švęs tradicines, istorijos mėgėjų kasmet laukiamas Europos paveldo dienas. Šia proga ankstesniais metais jau pristatę teminius maršrutus po panoraminį Kauną ir iki II pasaulinio karo žydų tankiai apgyvendintą Vilijampolės mikrorajoną, „Kaunas IN“ šiemet kviečia laiko mašina persikelti penkis šimtus metų atgal į viduramžius.

„Hanzos pirklio istorija“ – taip pavadintas naujasis teminis pasivaikščiojimų maršrutas ir jį lydintis žemėlapis. Juk Kaunas – vienintelis Hanzos miestas Lietuvoje. Nors Nemuno ir Neries santakoje gyventa nuo neatmenamų laikų, o ir Kauno legenda neabejotinai senesnė nei pirmieji rašytiniai šaltiniai, visgi sutariama miesto istoriją skaičiuoti nuo 1408 m. Tada Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas suteikė jam Magdeburgo teises, užtikrinusias savivaldą bei leidusias augti kaip svarbiam prekybos taškui ir šurmuliuojančiam uostui. 1441 m. Kaune įsteigta Hanzos pirklių kontora – šį įvykį kasmet gegužę minime kaip Kauno, tarptautinės sąjungos „Naujoji Hanza“ nario, gimtadienį, tai viena didžausių metų švenčių.

Hanzos lyga daugiausiai prekiavo neapdirbta ir įvairiems tikslams naudoti paruošta mediena bei jos produktais, kurie buvo mainomi į audeklus, žuvį ir miestų cechuose pagamintus produktus. Žinoma, vandens ir sausumos keliais migravo ne tik prekės, bet ir žmonės – tiek turtingi pirkliai, tiek laimės ieškantys paprasti amatininkai. Kaunui tapus Hanzos miestu čia atsikraustė nemažai vokiečių.

Būtent įsivaizduojamas vokiečių kilmės pirklys Jakobas pasirinktas maršruto „Hanzos pirklio istorija“ herojumi. Ekskursijų lankytojai ar su žemėlapiu maršrutą įveikti nusprendę keliautojai eis ten, kur galėjo vaikščioti tūlas Jakobas, dairysis po buvusį liuteronų kvartalą, sužinos, kur Jakobo šeimininkė pirkdavo žuvį, atras seniausias gotikines bažnyčias… Ir net išmoks gaminti senoviškai. Jei gaminti tingėsis, žemėlapyje rasite ir restoranų, kuriuose galima paragauti istorinių valgių, sąrašą. Nemokamą „It’s Kaunastic“ serijos leidinio kopiją jau dabar galima pasiimti „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre (Rotušės a. 15) ar parsisiųsti skaitmeninę jo versiją čia. 

zemelapis2

Europos paveldo dienų savaitgalį, rugsėjo 20 ir 21 d. 11 ir 14 val. bei rugsėjo 22 d. 11:00 ir 12:30 val vyks nemokamos ekskursijos „Hanzos pirklio istorija“. Į ekskursijas būtina išankstinė registracija info@kaunasin.lt ar telefonu 8 616 23828. Apie susitikimo vietą pranešime užsiregistravusiems.

Ekskursijos finansuojamos nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projekto dalinio finansavimo valstybės biudžeto lėšomis.

„Kaunas IN“ inf.

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis