lt
2017-08-09 į sąrašą

Savaitės maršrutas: Į turgų!

Nuo automobilių ir azijietiškų patiekalų restoranėlių iki mėtų puokščių ir naminių gyvūnų.

Turgus – puiki vieta pažinti tikrąjį bet kurio didmiesčio, miesto, miestelio ar kaimo veidą. Turguje visi tikri, atviri ir tiesūs, nesvarbu, pirktų ar parduotų. Turguje įtempi ausis, plačiai atmerki akis ir dairaisi. Prekių, gyvūnų, laimikių, sendaikčių, paslapčių, o gal naujų pažinčių? Tad, jei Kaune planuojate praleisti savaitgalį, kviečiame atrasti bent vieną jo turgų.

BAGAŽINIŲ TURGUS ir CENTRINIS KAUNO TURGUS 
Pramonės pr. 16

Atvykę į fenomenalųjį prekybos miestelį „Urmas“ pirmiausia išvysite jungtinis aštuonių gatvės menininkų darbas – freska „Urmo“ geležinkelio stotis“. Ji, rekordinė ilgiu – 60 m, šmėžuoja beveik visuose fotoreportažuose iš Bagažinių turgaus, visai kaip verslo centras „1000 Lt“, dar vienas rekordininkas – fasado vitražo plotu. Jei tik rasite kada pakelti akis viršun, nes Bagažinių turgaus prekijai irgi siekia įvairių rekordų. Čia be vargo susirinksite lietuviškos estrados plokštelių kolekciją, užpildusite indaują vokiškais servizais, pažvelgsite į kitų gyvenimus vartydamas senas fotografijas… Kiekvieną sekmadienį.

Žengiant giliau į miestelį kvapas atvilios ir į Centrinį Kauno turgų, lyginamą net su Barselonos pirmtaku, dirbantį net ir pirmadieniais. Jame – galybė lietuviško ir egzotinio maisto prekystalių ir krautuvėlių ir jose plušančių – dažnai net šeimomis – pardavėjų.

Turgeliai 20160821 0003

ŠANČIŲ BLUSTURGIS
A. Juozapavičiaus pr. 64

Spalvingasis „Šančių kioskas“, į rajoną atkeliavęs iš Savanorių prospekto, tarsi įpūtė smagios energijos visiems Šančių gyventojams. Aikštelėje greta jo kiekvieną rugpjūčio savaitgalį vyksta pats tikriausias kaimynų blusturgis. Ko jame rasite, priklauso nuo savaitgalio. Muzikos, marškinėlių, o gal ir tikrų šančietiškų receptų?

20108498 1420438274718314 1024987206324355312 n

Pūsdami muilo burbulus blusturgyje apžiūrėsite ir gatvės meno festivalio „Nykoka“ darbą „Jis i Ji“, sukurtą Gražvydos Andrijauskaitės. / Mariaus Libnicko nuotrauka

ŽALIAKALNIO TURGUS
Zanavykų g. 25H

Turėsite progą į šį, vieną seniausių Kaune, turgų simpatiškajame Žaliakalnio rajone pažvelgti atidžiau jau rugsėjį, kai čia vyks Žaliakalnio turgaus teatro festivalis (tiesa, įžanginiai jo spektakliai vaikams vyksta rugpjūčio šeštadieniais, suskubkite). Jis vyks antrą kartą, o prekyba neslopsta jau visus 90 metų. Tiesa, dešimetmetį nuo 1926-ųjų čia veikė Arklių turgus, o visa kita – mėsa, po to ir kiti maisto produktai – atkelti vėliau.

zaliakalnio

ŠILAINIŲ TURGUS
Žemaičių pl. 66

Vienas naujausių turgų mieste įsikūręs naujausiame iš sovietmečių statytų mikrorajonų. Visgi nuotaiką čia diktuoja laikui nepavaldūs elementai. Ką tik surinkti čiobreliai, aprasoję rabarbarų kotai, šluotkočius primenančios kvapnių mėtų puokštės, įvairių veislių bulvės, o kiek paėjus ir tikrų tikriausios mėsos, kepinių bei pieno alėjos. Nežinote, kaip geriausiai raugti agurkus? Pasiimkite ir užrašų knygutę.

ŪKININKŲ TURGUS
Jonavos g. 1

Daržovės, vaisiai, uogos, žuvis, mėsa, duona ir kiti geri dalykai tiesiai iš ūkininkų rankų – šeštadieniais nuo 8 iki 14 val. prie pat Kauno pilies.

AUTOMOBILIŲ TURGUS
Taikos pr. 135B

Matyt, „automobilių“ šis turgus vadinamas tik žiniasklaidoje ir oficialiuose dokumentuose. Nuo 1993-ųjų lapkričio iki šiandien teritorija Taikos prospekte žinoma kaip Mašinų turgus, o su folkloru kovoti neverta. Sukritus kortoms ir išblėsus analogiškos prekyvietės Marijampolėje žavesiui, laukines Kauno verslo sąlygas atrado kazachai, vėliau kirgizai – šis turgus galėtų būti vadinamas ir neoficialiuoju įvairių tautų kultūrų centru. Beje, sklando miesto legenda apie tai, kad Vičiūnuose veikiančio šeimos restorano „Karavansarai“ savininkas būtent Mašinų turguje „susižvejojo“ autentiškų vidurio Azijos patiekalų receptus. Tingų vasaros savaitgalį. 2017-aisiais, turgus, tiesa, primena filmo „Pašėlęs Maksas“ filmavimo aikštelę. Saulė svilina išblizgintus kėbulus, maklinėja pavieniai interesantai, o pakraščiuose įsikūrę azijietiškų patiekalų restoranėliai vilioja praalkusius.

automobiliuturgus

ALEKSOTO TURGUS
Veiverių g. 47B

Jei ko nėra Aleksoto turguje – nėra apskritai. Čia didžiausia tikimybė įsigyti naują naminį gyvūną, kai to visai neplanavote. Už penketą eurų susirinkti daržovių dviems vakarienėms. Arba įsigyti visą kažkada mėgtos grupės diskografiją, kai neturi patefono. Tapti išdidžiu patefono savininku, kai neturi nė vienos plokštelės. Aprūpinti visą šeimą žieminėmis padangomis ir magaryčių gauti švediškų degtinės stikliukų kolekciją. Taip pat gali dalyvauti viktorinoje ir spėti, šie „Nike“ kedai originalūs ar ne. Be abejo, tikrai rasite ir knygą „Krepšinio vyrai“, o jei diena geresnė – ir Janio Zalyčio „Meilės vardu“. Būtent Aleksoto turgus turėtų būti paskelbtas didžiausiu pastarųjų dešimtmečių Lietuvos istorijos muziejumi po atviru dangumi – kone Rumšiškių įpėdiniu.

aleksotas

STOTIES TURGUS
M. K. Čiurlionio g. 25

Paskutinis 1966-aisiais atidarytame kino teatre „Planeta“ rodytas filmas 2006-aisiais buvo „Narnijos kronikos: liūtas, burtininkė ir drabužių spinta“. Ir liūtų – pliušinių, ir burtininkių – kartais labiau verslininkių, ir drabužių spintai čia rasite ir šiandien, tik jau po Stoties turgaus pavadinimu. Ateinant nuo Girstupio gatvės čia, mediniuose paviljonuose, karaliauja gėlės. Būtent čia pajausite tą Rugsėjo pirmosios dvelksmą, kai rytai jau vėsūs, uniforma dar kandžiojasi, o mama jau grūda į delną kardelį, o jūs labiau norėtumėte to spalvoto plastmasinio aparato iš gretimo kiosko. Pats metas ištaisyti vaikystės nuoskaudas.

Turgeliai 20160820 193
Donato Stankevičiaus nuotraukos

Maršrutas parengtas pagal žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ ir žemėlapio „Kauno skonio gidas“ informaciją.

 

Uždaryti

Pažiūrėkite ką gausite! Šios savaitės naujienlaiškis